– poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w piątek. Ropa naftowa, będąca efektem działania milionów lat procesów geologicznych, jest najważniejszym surowcem nowoczesnej gospodarki. Do największych producentów ropy naftowej zalicza się Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kuwejt czy Irak.

Czemu ropa jest tak droga?

Coraz droższą ropę kupują następni po to, aby zarobić na wzrostach cen. To tak jak dwa lata temu w Polsce na rynku nieruchomości: kupowało się mieszkania, bo ceny rosły, przez co ceny jeszcze bardziej rosły.

Szczególnie ten z Chin ma znaczenie, gdyż problemy gospodarcze Chin szybko przekładają się na spadek zapotrzebowania na paliwa. Wydarzeniem tygodnia powinno być spotkanie kartelu OPEC już pod wodzą nowego przewodniczącego, które zaplanowano na 3 sierpnia. Ropa zyskuje już tylko 0,8% po zgodnej z oczekiwaniami decyzji OPEC+. Wcześniej ropa zyskiwała, wobec małych szans na konkretny ruch ze strony OPEC+.

Orlen ukraca zawyżanie cen paliw i uspokaja kierowców. “Mamy zabezpieczone dostawy”

Ropa Brent na rynku londyńskim kosztowała 113,37 dol. Dopiero kiedy popyt na ropę spadł o prawie 90% i cena za baryłkę spadła poniżej 14 USD z powodu kryzysu covidowego, Arabia Saudyjska i Rosja zgodziły się na zmniejszenie produkcji. Państwa OPEC obniżyły ją o prawie 10 mln baryłek dziennie. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę. Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się na delikatnym plusie.

barylka ropy kurs

Szacuje, że benzyna Pb95 jeszcze przez jakiś czas może być tańsza niż diesel o około 0,5 zł. Tym samym przekroczenie ceny 7 zł w najbliższych dniach jest w jej przypadku jak najbardziej realne. Proporcjonalnych wzrostów należy spodziewać się też na autogazie. Biznes w INTERII to najświeższe informacje gospodarcze – aktualne kursy walut, notowania giełdowe i cen surowców, wiadomości ze spółek głównego parkietu i NewConnect. Przeczytaj rekomendacje ekspertów i z sukcesem pomnażaj swój kapitał.

Ponad 1 mln zł kary dla byłego członka zarządu GetBack

Jednym z najbardziej znanych funduszy tego typu jest tzw. United States Oil Fund , który śledzi kontrakty futures na ropę naftową w wariancie WTI. Inwestorzy handlują nim na nowojorskiej brokerzy forex: opinie ekspertów i recenzje giełdzie papierów wartościowych. Co więcej, w zależności od surowca baryłka jako jednostka objętości miewa różną wartość. Dla ropy naftowej jest to 159 litrów, ale już np.

W którym roku było najtańsze paliwo?

Benzyna bezołowiowa potaniała o 4 grosze do poziomu 3,84 zł/l. Tankowanie tego paliwa jest najtańsze od 11 lat. Ostatni raz z tak niskimi cenami benzyny mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie 2009 r.

Natomiast baryłka to jednostka objętości, w której podajemy ceny ropy naftowej. Dzięki temu każdy z łatwością porówna notowania z różnych stron. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.

Analizy Niala Fullera: warto przygotować się na sygnały kupna na ropie i USD/JPY

Na środę zaplanowane jest posiedzenie przedstawicieli OPEC+, którzy zadecydują o poziomie limitów produkcyjnych we wrześniu. Notowania ropy naftowej mają dużą szansę na zakończenie bieżącego tygodnia na znacznym plusie. Wczoraj cena ropy zwyżkowała o ponad 2%, kontynuując odbicie notowań po wcześniejszym, wyjątkowo słabym tygodniu. Niemniej, do optymizmu na rynku dollar down ale prawie dwie dekady wysokie obawy dotyczące wzrostu przez investingcom ropy naftowej nadal jest daleko, zwłaszcza przy tak niejasnych danych dotyczących popytu na ten surowiec. Ropa naftowa redukuje spadki z ostatnich tygodni Wczoraj pojawiły się dwa ważne raporty analityczne, dotyczące globalnego rynku ropy naftowej. Pierwszy z nich, opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną , był bardziej optymistyczny niż wcześniej.

Wygraną pierwszego stopnia, w wysokości 1 miliona złotych, zanotowano natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto, Lotto Plus i Super Szansa z dnia 13 sierpnia ministrowie nie radzą sobie ze złymi inwestycjami 2022 roku. Czytaj dalej Postój nowego bloku węglowego o mocy 910 megawatów w Jaworznie potrwa do 29 sierpnia – poinformował Tauron w sobotnim komunikacie.

ROPA

Jednakże jej eksperci zakładają, że cena baryłki będzie się utrzymywała powyżej 100 USD w średnim terminie, a może powrócić w okolice 130 USD, jeśli konflikt w Ukrainie będzie eskalował. Pierwsza sesja azjatycka nowego tygodnia (i miesiąca) minęła w optymistycznych nastrojach. Nikkei i S&P/ASX 200 zyskały po 0,5%, a indeksy z Chin zyskiwały nawet 0.9%.

barylka ropy kurs

Ponadto Iran powiedział, że może zaakceptować porozumienie nuklearne wynegocjowane przez Unię Europejską, jeśli otrzyma pewne gwarancje. Ropa naftowa spada na koniec tygodnia o ok. 2% Co więcej, raporty IEA i OPEC przedstawiły wczoraj mieszane spojrzenie na przyszły popyt. Jednak dane z USA pokazują, że popyt nie jest tak słaby jak wcześniej oczekiwano. Wreszcie, ten tydzień powinien zakończyć się dobrze z około 5% ruchem w górę od najniższego poziomu w styczniu. Cena po raz kolejny zawróciła z 25 SMA i kontynuuje spadkową formację niższych dołków i niższych wyżów. Jednak sytuacja popytowa nie jest tak brzydka, jak to było przedstawiane w ostatnich tygodniach, więc…